Feketefejű törpepepagáj
guruzi 2006.09.07. 15:53
A feketefejű más néven álarcos törpepapagáj. Ez a kis madár könnyen tartható és szaporítható megfelelő páratartalom mellett, mert előfordulhat, hogy a kikelés előtt a fióka befullad a tojásba a megfelelő páratartalom hiányában. Ezen könnyen segíthetünk a fészek rendszeres meleg vízzel történő permetezésével. Hangja kellemes, nem fülsértő, tehát lakásban is tartható.
Testhossz 14 cm. A hímek kisebbek a tojóknál, de ennek ellenére az ivari különbség nehezen megállapítható. A hímek feje szemből nézve laposabb. A szem körüli fehér szemgyűrű jellemző rájuk. Költési idő kb. 23 nap, de itt is pár napos eltérés előfordulhat. A fiatalok 42-44 nap múlva lesznek röpképesek. Színezetük fakóbb szüleiknél. Átlagos élettartam 10 év. Csőrük színe vörös. Vadszínük: fekete fej esetenként barnás árnyalattal, sárga mell, zöld szárnyak, szürkés árnyalatú lábak. Igen mutatós a feketefejű kék változata (1927 óta is-mert, hazánkban később terjedt el). A vadszínű és a kékszínű pároztatásával többségében vadszínű fiatalok kelnek ki. Az arány kb. 2/3-1/3. Napjainkban ismert több színváltozat, pl. pasztell-kék, izabell, violett és még sorolhatnám. Ez a sok színváltozat a tudatos színtenyésztés eredménye. Gyenge hangutánzó, de párban tartva kedves, mulatságos szobamadarak. A törpepapagájoknál általában a két nem színezete azonos, kivételt képez a szürkefejű (agapornis cana), amelyiknél a hím feje szürke a tojóé zöld.
Ismertebb törpepapagájok: őszibarackfejű (agapornis fischeri), földieperfejű (agapornis lilianae) kormosfejű (agapornis nigrigensis), narancsfejű (agapornis pullaria).
Néhány jó tanács
Az agapornisok fészeképítők, ezért biztosítsunk számukra fészkelőanyagot, fűzfaágacskákat, mogyoróágat vagy fürtösköles szárat. A fehérszemgyűrűsek csőrükben roppant örömmel hordják be a fészekbe. Keresztezhetők ugyan a törpepapagájok, sőt érdekes színű utódok születnek, de mivel a genetikailag öröklött két féle fészeképítő és más tulajdonságok miatt tovább nem szaporíthatók!
Ügyeljünk a páratartalomra!
Túl nagy odút ne biztosítsunk számukra, max. nimfának is megfelelőt, de elfogadják a kisebbet is!
A fiatalokat egy nagyobb szobai volierbe helyezzük el, ők majd kiválasztják párjukat egy örök életre, nem véletlen, hogy szerelem madaraknak hívja az angol
|